Loading...
FESTIVAL SCHEDULE 2018-04-16T05:04:50+00:00

THE PLAN

Tuesday 8th May afternoon

Hours 3.30 pm Planet Sand – Sahara Reconquering Lost Lands (Thierry Berrod – Mona Lisa Productions) International Documentary France

Hours 4.23 pm Lost in Budapest (Francesca Clemente) Amateur Animation

Hours 4.32 pm The Muir Legacy (Vanni Giannotti) Amateur Documentary

Hours 4.55 pm Una storia vera (Viron Roboci) International Film Albania

Hours 5.16 pm Mio padre (Matteo Macaluso) Schools

Hours 5.36 pm Il Vangelo secondo Maria (Luca Trovellesi Cesana) Professional Documentary

Hours 6.21 pm UMUT (Fernando Cruz) International Film Spain

Thusday 8th May evening

Hours 9.00 pm Una partita ai confini del mondo (David Valolao) Professional Film

Hours 9.14 pm Sogni dell’amore (Roberto Posse) Professional Film

Hours 9.34 pm Sapessi com’è strano fare presepi a Milano (Claudio Moschin) Professional Documentary

Hours 9.39 pm Distinti saluti (Angelo Varano) Professional Animation

Hours 9.50 pm Un padre (Roberto Gneo) Professional Film

Hours 10.06 pm Evviva l’Arte! (Paweł Cichoński) International Film Poland

Hours 10.14 pm  Webstar (Angelo Ritrovato) Professional Film

Hours 10.27 pm Souvenir de Bayreuth (Pierric Tenthorey) International Film Switzerland

Hours 22.35 Memoria (Giuseppe Piva) Professional Film

Wednesday 9th May afternoon

Hours 3.30 pm Risveglio (Pietro Benedetti) Amateur Film

Hours 4.27 pm Il danno (Domenico Iannacone) Professional Film

Hours 5.28 pm  Rope (Azar Mansori) International Animation Iran

Hours 5.36 pm (In)Visibile (Edgar Rapisarda) Schools

Hours 5.57 pm Fomo Sapiens (Viktor Hertz) International Film Sweden

Hours 6.05 pm Berlin Cola (Dennis Dellai) Amateur Short

Wednesday 9th May evening

Hours 9.00 pm Cenizo (Jon Mikel Cabalero Lorea) International Film Spain

Hours 9.10 pm  La partita (Francesco Carnesecche) Professional Film

Hours 9.29 pm Il Viaggio di Sarah (Antonio Losito) Professional Film

Hours 10.45 pm Camino de agua para un pez (Mercedes Marro) International Animation Colombia

Hours 1o.53 pm Silent (Virginia Bellizzi) Professional Film

Hours 1o.05 pm  La Barba (Alfredo Mazzara) Professional Film

Hours 1o.20 pm Overrun (Pierre Ropars, Antonin Derory, Diane Thirault, Jérémie Cottard, Matthieu Druaud, Adrien Zumbihl) International Animation France

Hours 1o.29 pm Moby Dick (Nicola Sorcinelli) Professional Film

Hours 1o.44 pm Les Signeur du temp  (Lucio Gardin) Amateur Short

Hours 1o.52 pm Stai sereno (Daniele Stocchi) Professional Film

Thursday 10th May afternoon

Hours 3.30 pm  L’imbroglio (Amedeo Ricucci) Professional Documentary

Hours 4.24 pm Unique (David Valverde Martinez) Internationa Film Spain

Hours 4.27 pm Kamchatka – A Pristine Buty (Davide Simoni) Turistic Explorer

Hours 4.58 pm L’altra isola (Simone Bianchi) Amateur Documentary

Hours 5.11 pm Papa Francesco. La mia idea di arte (Claudio Rossi Massimi) Professional Documentary

Hours 5.54 pm Closer (Andrew Ogorodnikov) International Film Russia

Hours 18.03 Urashima Taro (Pauline Defachelles) International Animation France

Hours 18.18 The Frozen Throne (Ivan Ledesma) International Film Spain

Thursday 10th May evening

Hours 9.00 pm Eterno Ritorno (Mattia Riccio) Amateur Short

Hours 9.31 pm 82 Anos (Nestor Lopez) International Film Spain

Hours 9.34 pm Montecristo – Tirreno Selvaggio (Ennio Boga) Naturalistic Explorer

Hours 10.03 pm Handbook for happy scout (Billy Huntington) International Animation UK

Hours 1o.06 pm Kite (Joao Pombeiro) International Film Portugal

Hours 10.12 pm Piacere di conoscerti (Stefano Sgarbi) Amateur Short

Hours 1o.18 pm Città misteriose (Luca Trovellesi Cesana) Professional Documentary

Hours 1o.41 pm Sarà bellissimo (Elisabetta Bernardini) Professional Film

Hours 10.50 pm Manicure (Francesco Natale) Amateur Short

Hours 1o.57 pm Al love you (Francesca Volta) Schools

Friday 11st May afternoon

Hours 3.30 pm La fortuna degli Etruschi (Marzia Marzolla / Matteo Bardelli) Professional Documentary

Hours 4.27 pm Anormal (Luis Galàn) Internationa Documentary Senegal

Hours 4.43 pm Stars (Veronica Mengoli) Professional Documentary

Hours 5.37 pm La terra che fuma – Larderello e dintorni, io l’ho visto così (Franco Miniatelli) Naturalistic Explorer

Hours 6.00 pm Prof in trincea nelle scuole di frontiera (Sonny Anzellotti) Professional Documentary

Hours 6.25 pm The Colorful Life of Jenny P (Daniele Barbiero) Professional Film

Friday 11st May evening

Hours 9.00 pm Titanic l’ordine fatale (Manuel Paroletti) Amateur Short

Hours 9.15 pm Ratzinger vuole tornare (Valerio Vestoso) Professional Film

Hours 9.26 pm Spedizioni speciali (Icio De Romedis – Enzo Iacchetti – Valerio Groppa) Professional Film

Hours 9.49 pm Conosce qualcuno? (Daniel Bondì) Professional Film

Hours 9.55 pm Da morire (Alfredo Mazzara) Professional Film

Hours 1o.07 pm Esercito dei Trend (Guglielmo Lipari) Videoclip

Hours 1o.13 pm Gamers (Elena Palazzi) Professional Film

Hours 10.21 pm Do ut des (Valentina Tomada) Professional Film

Hours 1o.37 pm Darrel (Marc Briones Piulaches / Alan Carabantes Person)  International Animation Spain

Hours 1o.41 pm L’evento (Angelo Sateriale) Amateur Short

Hours 1o.54 pm Animatango (Elena Chernova) Animazione Internazionale Russia

Hours 11.00 pm Parody in a day – Sanremo mi dirai (Luca Grafner) Videoclip